Přejít na obsah

Seznam se s médii

Zveme vás na bezplatné online kurzy mediální výchovy, které se vztahují k metodikám vytvořených učiteli základních a středních škol i víceletých gymnázií v rámci projektu Seznam se s médii. Přednášky na různá témata, ze kterých si můžete vybrat ta, která vás zajímají, probíhají online.

Kurzy vede Michal Kaderka vyučující mediální výchovu na pražském Gymnáziu Na Zatlance a na Filozofické fakultě Univerzity Karlovy.

  • V kurzu se vám propojí v souvislostech vše, co jste v posledních třiceti letech ve vývoji českých médií zaznamenali, ale nevnímali jako celosvětový trend.
  • Dovednost odlišit osobní názory či komentáře od faktů je klíčová schopnost, jak se ubránit manipulacím. Proto je dobré poznat, kdy se nám novinář či řečník snaží podsunout svůj osobní pohled.
  • Výzkumný pracovník z Katedry mediálních studií FSV UK Vojtěch Hodboď představí, jak mladí lidé konzumují média a jak reflektují vlastní mediální tvorbu. Ukáže, k jakým závěrům došli během výuky vyučující, jaké žáci získali klíčové kompetence a jak mladiství o médiích a vlastním životě s médii začali přemýšlet.
  • Čísla jsou fakta, ale ne všechna čísla v médiích mají reálnou vypovídací hodnotu. Během lekce se žáci naučí posuzovat validitu dat a rozlišovat účel, s jakým byla data zveřejněna.
  • Zdeněk Kraft je výkonným ředitelem české pobočky jedné z globálně nejúspěšnějších mediálních a marketingových agentur PHD Media. Dozvíme se, co je náplní práce mediální agentury a jak její práci ovlivňuje nižší konzumace masových médií. Na příkladech kampaní se seznámíme s novými trendy v oslovení cílových skupin.
  • Nadměrná konzumace pornografických videí začíná být problémem mnoha žákyň i žáků. V lekci si ukážeme, jak toto citlivé téma v hodině bezpečně otevřít.
  • Zadané údaje zpracováváme dle těchto podmínek.

  • This field is for validation purposes and should be left unchanged.

Kurzy probíhají online přes aplikaci Zoom. Den před kurzem vám pošleme link, přes který se spojíme. S linkem vám pošleme i velmi jednoduchý a stručný návod, jak se do lekce přihlásit. Kurzy jsou pojímány interaktivně, takže se budete moci ptát.


Metodiky ke stažení

Před samotnou lekcí si doporučujeme stáhnout připravené metodiky, se kterými budete následně ve svých hodinách pracovat. Vytvořili jsme je s desítkou zkušených učitelů a jejich součástí jsou i návody, které ukáží, jak s materiály ve výuce pracovat.

Lekce i metodiky jsou ke stažení zdarma.

Ukázat metodiky