Přejít na obsah

Seznam se s médii

Zveme vás na bezplatné online kurzy mediální výchovy, které se vztahují k metodikám vytvořených učiteli základních a středních škol i víceletých gymnázií v rámci projektu Seznam se s médii. Přednášky na různá témata, ze kterých si můžete vybrat ta, která vás zajímají, probíhají online.

Kurzy vede Michal Kaderka vyučující mediální výchovu na pražském Gymnáziu Na Zatlance a na Filozofické fakultě Univerzity Karlovy.

  • Lekce pomůže žákům rozlišit pojmy z toxických informací a techniky manipulativních zpráv.
  • Dovednost odlišit osobní názory či komentáře od faktů je klíčová schopnost, jak se ubránit manipulacím. Proto je dobré poznat, kdy se nám novinář či řečník snaží podsunout svůj osobní pohled.
  • Lekce pomůže žákům pochopit, jak se tvoří zpravodajství. Součástí lekce je hra na editora, kde žáci určují, co se dostane do hlavní zpravodajské relace, a následně si na pěti televizních stanicích z jednoho dne ověří, zda mají profesionální editoři stejný názor.
  • Znáte Atlas od Seznamu? A víte, co všechno díky němu mohou vaši žáci zjistit? Ukážeme si výstupy ze třech let práce s tímto nástrojem, který slouží jako skvělý odrazový můstek pro mezipředmětové vztahy, spolupráci mezi žáky a rozvíjení kritického myšlení.
  • Lekce vás provede od události ke vzniku zprávy. Žáci poznají strukturu zprávy a jednotlivé redakční pozice.
  • V lekci nazvané Bulvár se žáci naučí rozeznat bulvární prvky ve zpravodajství a odliší bulvární obsah od story. Dále poznají rozdíl mezi celebritním a politickým bulvárem a dozvědí se o významných bulvárních kauzách.
  • Žáci pochopí, proč mediální domy kupují další časopisy, weby či rozhlasové stanice a jaké výhody z toho mají.
  • Provedeme vás jedním dnem televizního reportéra a editora a ukážeme, co všechno je potřeba udělat pro výrobu dvacetiminutových večerních zpráv.
  • Zadané údaje zpracováváme dle těchto podmínek.

  • This field is for validation purposes and should be left unchanged.

Kurzy probíhají online přes aplikaci Zoom. Den před kurzem vám pošleme link, přes který se spojíme. S linkem vám pošleme i velmi jednoduchý a stručný návod, jak se do lekce přihlásit. Kurzy jsou pojímány interaktivně, takže se budete moci ptát.


Metodiky ke stažení

Před samotnou lekcí si doporučujeme stáhnout připravené metodiky, se kterými budete následně ve svých hodinách pracovat. Vytvořili jsme je s desítkou zkušených učitelů a jejich součástí jsou i návody, které ukáží, jak s materiály ve výuce pracovat.

Lekce i metodiky jsou ke stažení zdarma.

Ukázat metodiky