Přejít na obsah

Seznam se s médii

Zveme vás na bezplatné online kurzy mediální výchovy, které se vztahují k metodikám vytvořených učiteli základních a středních škol i víceletých gymnázií v rámci projektu Seznam se s médii. Přednášky na různá témata, ze kterých si můžete vybrat ta, která vás zajímají, probíhají online.

Kurzy vede Michal Kaderka vyučující mediální výchovu na pražském Gymnáziu Na Zatlance a na Filozofické fakultě Univerzity Karlovy.

  • Žáci zjistí, jak vzniká zpráva, jak vypadá současná žurnalistika a budou mít povědomí o redakcích zpravodajského webu a televizního média.
  • Čísla jsou fakta, ale ne všechna čísla v médiích mají reálnou vypovídající hodnotu. Během lekce naučíme žáky posuzovat validitu dat a rozlišovat účel, s jakým byla data zveřejněna.
  • Žáci pochopí rozdíl mezi faktem, osobním sdělením a komentářem. Naučí se taktéž posuzovat relevantnost odborníků, kteří se v médiích vyjadřují k jednotlivým problémům.
  • Online přednáška o posledních třiceti letech českých médií, jak je ovlivnily významné vlastnické revoluce, nástup nových médií i ekonomické krize.
  • Online přednáška o šíření informací v průběhu dějin, důležitých technologických vynálezech a současné situaci v mediální krajině.
  • Online přednáška o více jak deset let staré kauze, kdy se Kamil Bartošek alias Kazma a budoucí člen Viral Brothers Erik Meldik vzepřeli praktikám korporací a komunikačních agentur. Pozadí celé kauzy mimo jiné ukazuje, jak se prostředí PR a marketingové komunikace změnilo a začalo brát vážně sociální sítě.
  • Zadané údaje zpracováváme dle těchto podmínek.

  • This field is for validation purposes and should be left unchanged.

Kurzy probíhají online přes aplikaci Zoom. Den před kurzem vám pošleme link, přes který se spojíme. S linkem vám pošleme i velmi jednoduchý a stručný návod, jak se do lekce přihlásit. Kurzy jsou pojímány interaktivně, takže se budete moci ptát.


Metodiky ke stažení

Před samotnou lekcí si doporučujeme stáhnout připravené metodiky, se kterými budete následně ve svých hodinách pracovat. Vytvořili jsme je s desítkou zkušených učitelů a jejich součástí jsou i návody, které ukáží, jak s materiály ve výuce pracovat.

Lekce i metodiky jsou ke stažení zdarma.

Ukázat metodiky