Přejít na obsah

Seznam se s médii

Zveme vás na bezplatné online kurzy mediální výchovy, které se vztahují k metodikám vytvořených učiteli základních a středních škol i víceletých gymnázií v rámci projektu Seznam se s médii. Přednášky na různá témata, ze kterých si můžete vybrat ta, která vás zajímají, probíhají online.

Kurzy vede Michal Kaderka vyučující mediální výchovu na pražském Gymnáziu Na Zatlance a na Filozofické fakultě Univerzity Karlovy.

  • Lekce pomůže žákům pochopit, jak se tvoří zpravodajství. Součástí lekce je hra na editora, kde žáci určují, co se dostane do hlavní zpravodajské relace, a následně si na pěti televizních stanicích z jednoho dne ověří, zda mají profesionální editoři stejný názor.
  • Je důležité znát rozdíly mezi veřejnoprávními a soukromými médii. Stejně tak je důležité vědět, kdo média vlastní a jak mohou vlastníci ovlivňovat mediální obsah.
  • Během digitální revoluce došlo k přechodu od masových médií k síťovým. Sociální sítě a síťová média výrazně ovlivňují náš život, proto je dobré znát jejich výhody a nevýhody. Tématem lekce je i často idealizovaný život influencerů.
  • Zadané údaje zpracováváme dle těchto podmínek.

  • This field is for validation purposes and should be left unchanged.

Kurzy probíhají online přes aplikaci Zoom. Den před kurzem vám pošleme link, přes který se spojíme. S linkem vám pošleme i velmi jednoduchý a stručný návod, jak se do lekce přihlásit. Kurzy jsou pojímány interaktivně, takže se budete moci ptát.


Metodiky ke stažení

Před samotnou lekcí si doporučujeme stáhnout připravené metodiky, se kterými budete následně ve svých hodinách pracovat. Vytvořili jsme je s desítkou zkušených učitelů a jejich součástí jsou i návody, které ukáží, jak s materiály ve výuce pracovat.

Lekce i metodiky jsou ke stažení zdarma.

Ukázat metodiky