Přejít na obsah

Seznam se s médii

Zveme vás na bezplatné online kurzy mediální výchovy, které se vztahují k metodikám vytvořených učiteli základních a středních škol i víceletých gymnázií v rámci projektu Seznam se s médii. Přednášky na různá témata, ze kterých si můžete vybrat ta, která vás zajímají, probíhají online.

Kurzy vede Michal Kaderka vyučující mediální výchovu na pražském Gymnáziu Na Zatlance a na Filozofické fakultě Univerzity Karlovy.

  • Pierre Beneš, který má na starosti rozvoj Rádií Classic a Expres FM, představí, jak technologie ovlivnily poslechovost lineárního vysílání, jaký je stále komerční potenciál rozhlasu či jak AI může ovlivnit rádio.
  • Lekce vás provede od události ke vzniku zprávy. Žáci poznají strukturu zprávy a jednotlivé redakční pozice.
  • Spoluzakladatel Konspiratori.sk na výsledku voleb na Slovensku ukáže, jak dezinformační scéna může ovlivnit politický marketing a volební témata.
  • Média a společnost jsou spolu v neustálé interakci a vzájemně se ovlivňují. Nyní jsme v rané fázi digitální revoluce a dnešní mladí lidé konzumují média a obsah zcela jiným způsobem než generace, která vyrostla s tradičními masovými médii. V lekci si ukážeme, jak se za posledních 30 let média změnila a jak se tím změnila i společnost. Zároveň učitel zjistí, jaká je mediální krajina žáků či klientů, což mu dále pomůže s nimi pracovat podle jimi preferovaných médií.
  • Zadané údaje zpracováváme dle těchto podmínek.

  • This field is for validation purposes and should be left unchanged.

Kurzy probíhají online přes aplikaci Zoom. Den před kurzem vám pošleme link, přes který se spojíme. S linkem vám pošleme i velmi jednoduchý a stručný návod, jak se do lekce přihlásit. Kurzy jsou pojímány interaktivně, takže se budete moci ptát.


Metodiky ke stažení

Před samotnou lekcí si doporučujeme stáhnout připravené metodiky, se kterými budete následně ve svých hodinách pracovat. Vytvořili jsme je s desítkou zkušených učitelů a jejich součástí jsou i návody, které ukáží, jak s materiály ve výuce pracovat.

Lekce i metodiky jsou ke stažení zdarma.

Ukázat metodiky