Přejít na obsah

Letní škola mediální výchovy

17. – 19. srpna 2021

Zveme vás na Letní školu mediální výchovy, kterou společnost Seznam.cz pořádá v rámci svého projektu Seznam se s médii. Konat se bude online a účast je zdarma. Vyberte si z níže uvedené nabídky témat a vyplňte přihlašovací formulář. Na uvedený e-mail vám zašleme odkaz, přes který se budete moct na lekci připojit.

Na koho se můžete těšit

Jiří Kubík

Šéfredaktor serveru Seznam Zprávy

V médiích působí od roku 1991. V redakci Seznam Zprávy pracuje od samotného začátku, tedy od léta 2016. Začínal v Lidových novinách, pak strávil jednadvacet let v Mladé frontě DNES. Ze spolupráce se Sabinou Slonkovou na investigativních článcích vznikla kniha Tíha olova (2001). Později se věnoval komentářům a profilovým rozhovorům (mj. kniha Na Hradě a v podhradí, 2013). Před příchodem do Seznamu strávil rok a půl v Economii. Je držitelem Novinářské ceny Ferdinanda Peroutky. Je ženatý s novinářkou Blankou Kubíkovou, mají dvě dnes už dospělé děti.

Jindřich Šídlo

Politický komentátor serveru Seznam Zprávy

Jindřich Šídlo vystudoval žurnalistiku na FSV UK. V médiích se pohybuje od roku 1992, pracoval v Českém deníku, Respektu, Mladé frontě DNES, Hospodářských novinách a v České televizi. Držitel Peroutkovy ceny a Novinářské ceny. V roce 2018 se stal Osobností roku v ocenění Křišťálová lupa.

Jakub Unger

Ředitel divize Zpravodajství a rádií Seznam.cz

Jako reportér začínal v 90. letech v časopise Týden a deníku Mladá fronta DNES, byl zástupcem šéfredaktora listu Hospodářské noviny. Je držitelem „Novinářské křepelky“ Českého literárního fondu (cena pro žurnalisty do 33 let). Zakladatel a dlouholetý šéfredaktor Aktuálně.cz (ocenění Projekt roku 2006), později obsahový ředitel portálu Centrum.cz. Autor konceptu prvního tabletového Deníku Insider, který už v roce 2011 fungoval pro předplatitele. V roce 2015 založil a později prodal investigativní časopis a web Neovlivní.cz. V Seznamu kromě webu Seznam Zprávy (Křišťálová lupa 2020) se svým týmem rozjížděl také Televizi Seznam, terestrickou stanici od české internetové jedničky (nominace na Projekt roku 2018).

Radka Marková

Šéfredaktorka ČTK

Radka Matesová Marková je šéfredaktorkou zpravodajství ČTK od roku 2018. V národní tiskové agentuře pracuje od roku 1997, začínala jako zpravodajka domácí redakce, byla zpravodajkou v Paříži, vedoucí zahraniční redakce a šéfeditorkou.

Josef Mačí

Redaktor serveru Seznam Zprávy

Vystudoval žurnalistiku na FSV UK. Začínal v České informační agentuře. V Seznamu pracuje od začátku roku 2017.

Michaela Hofmanová

Editorka sociálních sítí serveru Seznam Zprávy

V médiích pracuje už od bakalářského studia Mediálních studií na MUP. Před působením v Seznam Zprávách psala pro týdeník Marketing & Media a v rádiovém domě Active (dříve Lagardere). V Active pracovala na obsahu webových stránek rádia Zet a později se podílela i na tvorbě podcastů.

Josef Klíma

Investigativní novinář serveru Seznam Zprávy

Investigativní novinář a legenda ve svém oboru. Na svém kontě má pořady Na vlastní oči, Soukromá dramata, Očima Josefa Klímy a od roku 2018 působí v redakci Seznam Zprávy a na Televizi Seznam s pořadem Záhady Josefa Klímy. V roce 2020 vydal pro hlavičkou Seznam Zpráv velmi úspěšný podcast České podsvětí. Držitel Novinářské ceny Ferdinanda Peroutky má za sebou notnou řadu úspěchů včetně publikací, které se staly náměty pro scénáře filmu (Requiem pro panenku) a seriálu (Expozitura, Atentát, Reportérka). On sám pak napsal několik scénářů pro televizní inscenace.

Luděk Mádl

Sportovní novinář serveru Seznam Zprávy

Jako sportovní novinář pracuje od roku 1994. Po začátcích v Denním Telegrafu a Svobodném slově celkem 13 let působil v deníku Sport, několik let jako zástupce šéfredaktora. Od roku 2009 se pohyboval v redakcích Hospodářských novin nebo Aktuálně.cz. V roce 2005 obdržel Luděk Mádl ocenění Novinářská křepelka, za články o rozkrývání korupce v českém fotbale. Mnohé citace a zjištění z jeho článků nejen o Ivanu Horníkovi zlidověly v divadelním představení „Ivánku, kamaráde“. Korupční témata řeší Mádl také v knize Kmotr Fotbal. Na Seznam Zprávy pracuje coby šéfreportér od října 2017.

Jirka Hošek

Zástupce šéfredaktora serveru Seznam Zpráv

Novinářem se stal vlastně náhodou, když ho kamarádi bez jeho vědomí přihlásili v prosinci 1996 na konkurz do sportovní redakce Českého rozhlasu. Do listopadu 2017 byl bez přestávky věrný právě barvám ČRo. Byl stálým zpravodajem Českého rozhlasu v Berlíně (2006–2010) a posléze v Londýně (2012–2017). Je držitelem Ceny křepelek a Ceny Karla Kyncla. Je dlouhodobě tematicky „rozkročený“ mezi zahraniční zpravodajství, které ho zajímá především, a sport.

Monika Binarová

Šéfredaktorka Proženy.cz

Začínala v roce 1993 jako zpravodajka Českého deníku, v divokých devadesátých letech vystřídala několik dalších redakcí (např. Lidové noviny či Týden, ale vyzkoušela si i televizní či agenturní zpravodajství). Lifestylu se začala věnovat na rodičovské dovolené, po jejím skončení pracovala na různých pozicích v magazínové části Mladé fronty DNES (zástupkyně vedoucí Ona Dnes, vedoucí Doma Dnes, vedoucí magazínů). Od roku 2017 pracuje jako šéfredaktorka lifestylu v Seznamu, kde má na starost weby Proženy.cz a Garáž.cz.

Pavel Cyprich

Šéfeditor zpravodajství Televize Seznam

Dříve pracoval v České televizi. Do Seznamu přišel za jedinečným týmem, který se kolem projektu sešel. Novinařinu dělá od střední, ale už ve 3. třídě založil svůj časopis. Radši než do hračkářství tehdy chodil do trafiky. Má rád moderní technologie, cestování, knížky, časopisy a dobré víno. V Seznamu řídí televizní zpravodajství.

Pierre Beneš

Ředitel rádiových stanic Expres FM a Classic Praha

Od roku 1993 do 2007 pracoval jako moderátor pražského Rádia 1. Spoluzaložil hudební časopisy Ultramix a Filter a v roce 2008 převzal vedení rádií Classic Praha a Expres FM. Ve společnosti Seznam.cz pracuje od roku 2020, kdy firma obě rádia koupila.


Zvolte si témata, která vás zajímají

 • Zjistíte, jak nové technologie změnily média a kam v dynamickém světě rychlých informací směrují.
 • Kdo byli první porevoluční novináři, jak se pracovalo pod zahraničními majiteli a jak čeští novináři obstáli v digitálním věku pod českými vlastníky.
 • Propad tisku a přeliv inzertních peněz do sociálních sítí způsobují hledání nových obchodních modelů, které mají udržet zpravodajství tvořené profesionály při životě.
 • O šíření zpráv rozhodují i algoritmy sociálních sítích. Je proto důležité, jak se zpráva na sociálních sítích uvede, jaká je ilustrační fotografie i úvodní příspěvek. V lekci se dozvíte, jak sociální sítě ovlivňují tvorbu mediálního obsahu.
 • Jaká je funkce agenturního zpravodajství a jaké zpravodajské agendy ČTK lidem přináší.
 • Pro mnohé učitele je vždy záhadou, o čem se v médiích o vzdělávání píše a kdo je oslovován, aby událost zhodnotil. Během setkání si vysvětlíme, jak vzniká zpravodajství z oblasti vzdělávání a školství.
 • Jaké jsou zásady investigativní žurnalistiky a proč mají někdy novináři lepší informace než policie.
 • Sportovní žurnalistika nejsou jen čísla a výkony, ale ukazuje i obraz naší společnost a dokonce může mít i prvky investigativy.
 • Jaká jsou kritéria výběru zahraničních zpráv a věnujeme pozornost zahraničnímu dění dostatečně? Během setkání si řekneme, jak se zahraniční zpravodajství tvoří.
 • Šéfredaktorka portálu Proženy.cz vysvětlí, jak se tvoří lifestylový obsah o vztazích, horoskopech ačinákupech.
 • Kdo vše tvoří tým televizního zpravodajství a jak se tvoří dramaturgie televizního zpravodajství vysvětlí šéf televizního zpravodajství.
 • Mluvené slovo prochází významnou revolucí. Jaká je budoucnost rozhlasu v době podcastů, audio chatů a dalších internetových platforem?
 • Zadané údaje zpracováváme dle těchto podmínek.

 • This field is for validation purposes and should be left unchanged.

V případě dotazů se obraťte na koordinátora projektu Seznam se s médii Michala Kaderku: michal.kaderka@firma.seznam.cz nebo 777 879 481